«عربستان به قانون‌گذاران امریکایی و فرانسوی رشوه داده است»

اظهارات مدسن در مقاله‌ای به قلم دکتر جیمز اچ فتزر که روز چهارشنبه (۲۰ شهریور) در وب سایت شبکه پرس تی‌وی منتشر شد، آمده است.

فتزر نوشته است که، «وین مدسن از چندین منبع اطلاعاتی در واشنگتن، لندن، بیروت و پاریس دریافته است که بندر بن سلطان، رییس سازمان جاسوسی عربستان سعودی به اعضای کلیدی سنای امریکا و مجلس نمایندگان این کشور و هم‌چنین دولتمردان و وزرای مهم فرانسوی رشوه داده است تا برای حملات برق‌آسا به سوریه و حتی مواضع حزب‌الله لبنان حمایت آن‌ها را جلب کند.»

فتزر که استاد دانشگاه مینه‌سوتای امریکا است می‌افزاید، «بر پایه تحقیقات مدسن، سناتورها هری رید، جان مک‌کین، لیندزی گراهام، باربارا باکسر، رابرت منندز، سخنگوی مجلس نمایندگان، جان بینر، رهبر اقلیت‌ها نانسی پلوسی، رییس کمیته اطلاعاتی مجلس، مایک راجرز و دیگران در گروه ِ حامی جنگ قرار گرفتند زیرا از بندر بن سلطان پول دریافت کرده بودند.»

لفاظی‌های جنگ طلبانه امریکا علیه سوریه پس از آن شدت گرفت که مخالفان حکومت سوریه ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) ادعا کردند که نیروهای دولتی مواضع شبه نظامیان در مناطق عین ترما، زملکا و جوبر را هدف حمله شیمیایی قرار دادند که در پی این حمله بیش از هزار نفر کشته شدند.

دمشق همواره ضمن رد این اتهام می‌گوید شبه‌نظامیان این حمله را با هدف فراهم کردن زمینه مداخله نظامی خارجی در سوریه انجام داده‌اند.

در عین حال، ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه روز سه‌شنبه اعلام کرد، سوریه طرح پیشنهادی مسکو را می‌پذیرد و با پیوستن به کنواسیون منع سلاح‌های شیمیایی موافق است.

همچنین، وزیر خارجه سوریه گفت این کشور حاضر است «محل نگهداری سلاح‌های شیمیایی خود را اعلام کند، تولید سلاح‌های شیمیایی را متوقف کند و این تاسیسات تولیدی را به نمایندگان روسیه و کشورهای عضو سازمان ملل نشان دهد.»

در پی این اظهارات وزیر خارجه سوریه، باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا گفت طرح حمله نظامی به سوریه تا زمانی که «موضع» این کشور در قبال طرح پیشنهادی روسیه «واقعی» باشد، منتفی خواهد بود. وی از کنگره امریکا نیز خواست تا رای‌گیری درباه طرح حمله نظامی به سوریه را تعویق اندازد.

سوریه از ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی صحنه درگیری‌های خونینی بوده است. بر پایه گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و هم‌پیمانان آن‌ها در منطقه خاورمیانه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از عملیات شبه‌نظامیان در سوریه حمایت می‌کنند.


/ 0 نظر / 17 بازدید