نشریه ( UPI ) بیروت نوشت:ایران لژیون خارجی خود را در سوریه تقویت می کند

مطالعه ای که توسط ماتیو لویت و هارون زین از موسسه سیاست خاور نزدیک در واشنگتن صورت گرفته نشان می دهد که حزب الله لبنان، قوی ترین متحد ایران در جهان عرب ،" نوعی پروکسی( ارتش نیابتی) محلی در سوریه راه اندازی کرده ... که از طریق آن می تواند نفوذ خود را در این کشور حفظ کرده و عملیاتی انجام دهد تا در آینده ثبات را در این کشور تضعیف کند."
این مطالعه ، با عنوان " یارکشی حزب الله در سوریه ،"در ماه اوت توسط مرکز مبارزه با تروریسم وست پوینت، مرکز مطالعات تروریسم آکادمی نظامی ایالات متحده منتشر شد.
آژانس های اطلاعاتی غربی و عربی ، که از قبل هم نگران افزایش مداوم گروه های جهادی سنی در سوریه بودند که با اسد و متحدان شیعه او می جنگیدند، اکنون نگرانندکه مبادا لژیون خارجی تازه پدید آمدۀ ایران در سرتاسر منطقه به شیعیان نظامی ملحق شود و به جنگ مذهبی سنی و شیعه که می رود تا به تعارض اصلی خاورمیانه تبدیل شود بیش از پیش دامن بزنند.
حزب الله به تقلید از همکاری خود با نیروی قدس در عراق، شاخۀ عملیاتی پنهان نخبگان سپاه پاسداران ، از دو گروه که با کمک خودش در عراق شکل گرفته به آموزش و تجهیز چندین گروه شبه نظامی شیعۀ عراقی پرداخته تا از آنها برای حمایت و پشتیبانی از اسد استفاده کند.
دو گروه قطیب حزب الله ، یا گُردان حزب الله ، و عصائب اهل حق ،یا جامعۀ طرفدار حق ، که توسط نیروی قدس و حزب الله لبنان در جنوب عراق و در اواسط دهۀ 2000 تاسیس شده عمدتا برای حمله به نیروهای ایالات متحده آموزش دیده اند.
 
 
افسران - مرقدحضرت زینب (س) خط قرمز حزب‎الله و ایران
 
 
تهران از حزب الله، که در ماه مه سال 2000 اسرائیلی ها را از جنوب لبنان رانده بود و درجنگ 34 روزه در سال 2006 با اسرائیل جنگید و آن را متوقف کرد ، در سال 2006 برای آموزش شیعیان عراق دعوت کرد تا تجربیات مبارزه با اسرائیلی ها را به آنها بیاموزد.
سربازان کهنه کار حزب الله همچنین با سایر گروه های شیعه عراقی که اکنون در سوریه و در عملیات علیه نیروهای شورشی مبارزه می کنند، نیز همکاری و به آنها هم کمک کرده است. این گروه ها عبارتند از جیش بن شبی ، لوا ابو الفضل العباس ، گردان سید الشهدا ، لوا ذوالفقار و لوا عمار بن یاسر.
برخی از این جنگنجویان به نیروی دفاع ملی رژیم سوریهNDF کمک کرده اند ، یک نیروی شبه نظامی قدرتمند 50 هزار نفری از شیعیان عراقی و اعضای فرقه اقلیت علوی سوریه که رژیم دمشق را تحت حمایت و سلطۀ خود دارد .نیروی NDF برای دستگاه امنیتی اسد به یک نیروی حمله کلیدی تبدیل شده است.
این مطالعه نشان می دهد ، جیش الشعب - ارتش خلق - در ماه دسامبر گذشته، از سوی وزارت خزانه داری ایالات متحده به عنوان سازمان تروریستی معرفی شد. این گروه شبه نظامی ، که در حال حاضر به عنوان بخشی از دستگاه های امنیتی قدرتمند دمشق محسوب می شود، مشخص می کند که "چگونه رژیم نیروهای خود را برای مبارزه در جنگی نامتقارن و نامنظم " علیه مخالفانی که دچار تشتت شده اند آماده کرده است.
" برخلاف جیش الشعب ، نیروهای شبه نظامی دیگر ، جزو دستگاه امنیتی سوریه نیستند، بلکه پراکسی های جدید و مستقلی هستند که گفته می شود با کمک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله تاسیس شده اند."
" تیپ ابوالفضل العباس از میان چهار گروه شبه نظامیان عراق ، از همه برجسته تر است و پس ازسقوط سال 2012 در درگیری های مختلفی حضور داشته است.
"مبارزان تیپ العباس ترکیبی از اعضای حزب الله لبنان ، قطیب حزب الله و عصیب اهل الحق " موسوم به AAH هستند ، که نیروی با قدرت 2 تا 3 هزار نفر را تشکیل می دهند.
این گروه به طور عمده در جنوب دمشق فعالیت می کنند، جاییکه مبارزان شیعه از حرم سیده زینب، آرامگاه نوه حضرت محمد (ص) و یکی از مقدسترین اماکن اسلام شیعی محافظت می کنند.
بنا بر گزارش ها قدرت تیپ ابو الفضل العباس به طور قابل توجهی افزایش یافته است ، که احتمالا بویژه در ماه های اخیر از طلای ایران برای تقویت صفوف خود استفاده می کنند.
میشل نایت ، کارشناس عراق در موسسه سیاست واشنگتن می گوید:" گسترش این تیپ شبه نظامی تندرو، نشانه دگرگونی خطرناکی در منطقه است، و تهران را از مزایای داشتن یک لژیون شبه نظامی شیعۀ فراملیتی برخوردار می سازد که می تواند برای تقویت متحدان خود در خارج از سوریه از انها استفاده کند.
تیپ سید الشهدا نیز یک گروه 200 نفری است که در ماه آوریل تاسیس شده است . این گروه توسط ابو مصطفی آل شیبانی ، با نام مستعار حمید شیبانی ،افسر عالیرتبۀ عراقی شیعه فرماندهی و هدایت می شود که از اواخر دهۀ 1980 با نیروی قدس کار کرده است.
 
گروه الشهدا ، لوا ذوالفقار و تیپ ذوالفقار ، نیز در جنوب دمشق فعالیت دارند.
 
برچسب ها: ایران ، سوریه ، تقویت
/ 1 نظر / 23 بازدید