اذعان ژنرال های صهیونیستی:شناخت حزب الله امری دشوار است، چه رسد به شکست دادن آن

به این ترتیب مشاهده می شود، نگرانی های غالب بر ژنرال های عالی رتبه ارتش رژیم صهیونیستی از بابت حزب الله نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه بیشتر نیز شده است. یکی از این ژنرال ها می گوید: درباره اینکه از چه اقدام نظامی علیه حزب الله استفاده شود که منجر به شکست این حزب شود، ارتش اسرائیل همواره با مشکل مواجه بوده است.

این حقیقتی انکار ناپذیر است که رهبران رژیم صهیونیستی نمی توانند موفقیتی را علیه حزب الله حاصل کنند، به همین دلیل رژیم صهیونیستی راهی نداشت، جز اینکه به حلقه ضعیف تر متوسل شوند که تشکیلات خودگردان فلسطینی در رام الله است و راه نزدیکی تل آویو به تشکیلات امضای توافقنامه های تبادل اسرا است که طرف فلسطینی نیز ناچار به پذیرش آن است.

انقلاب هایی که جهان عرب شاهد آن بود، باعث شد تا اسرائیل جایگاه و موقعیت رژیم صهیونیستی بیش از پیش تضعیف شود. در چنین شرایطی تل آویو روی به گزینه تضعیف سوریه آورد، سوریه ای که از جایگاه سیاسی و نظامی تأثیرگذاری در منطقه برخوردار بوده و هست و طی دهه های گذشته عامل برقراری موازنه در تاریخ نزاع اعراب – اسرائیل به شمار می رفت. علاوه بر این سوریه همیشه هم پیمانی مهم و تأثیرگذار برای حزب الله بوده است.

به این ترتیب رژیم صهیونیستی تلاش کرد، تا از طریق توافقنامه ای که در آن عنوان شده بود، در برابر آزادی هر اسیر فلسطینی 57 واحد مسکونی توسط رژیم صهیونیستی ساخته شود، موفقیتی برای خود رقم بزند. رژیم صهیونیستی این توافقنامه را در زمانی به تشکیلات خود گردان عرضه کرد که پروژه ساخت 1500 واحد مسکونی در بخش شرقی قدس را آماده کرده بود و بر اساس برآوردهای صهیونیستی هزینه ساخت این 1500 واحد مسکونی آزادی 26 اسیر فلسطینی بود.حزب الله عامل نگرانی همیشگی رژیم صهیونیستیحزب الله عامل نگرانی موجود در محافل سیاسی، نظامی و امنیتی صهیونیستی است و سران رژیم صهیونیستی اذعان می کنند که با افزایش قدرت حزب الله و افزایش توانمندی نظامی اش برای رویارویی با هرگونه تجاوز اسرائیل نگرانی هایشان نیز بیشتر می شود. در حالی که در این اواخر نشانه های طمع رژیم صهیونیستی به مناطق نفتی لبنان نیز مشاهده شده است.

«آموس گلبوع»، سرهنگ ارتش رژیم صهیونیستی طی سخنرانی در دانشگاه «بار ایلان» گفت: اسرائیل جهت جمع آوری اطلاعات درباره لبنان با مشکلات بسیاری مواجه است، زیرا اهداف مورد نظر ما در این کشور به طور مستمر در حال تغییر هستند و نمی توان اطلاعات را برای 24 ساعت هم نگه داشت.

او این مشکلات را ناشی از وضعیت خاص لبنان دانسته و گفت: در لبنان همیشه درگیری نظامی وجود دارد و ما با هیچ کشوری همانند لبنان تاکنون درگیری نظامی نداشته ایم، این جنگ با یک دولت عادی نیست، بلکه درگیری با دولتی است که در آن حکومت مرکزی وجود ندارد، بلکه شاخه های مختلف و سازمان های نظامی متعددی در آن وجود دارند. لبنان کشوری است که در آن همواره ائتلاف ها و اتحادها تغییر می کند. لبنان کشوری است که بر نیروهای خارجی در خاورمیانه بیش از کشور دیگر تأثیرگذار است.

این سرهنگ ارتش رژیم صهیونیستی تاکید می کند که حزب الله دارای قدرت آتشین به اندازه قدرت کشورهای بزرگ است، بنابراین کدام اقدام نظامی می تواند این حزب را شکست دهد و خود با شکست مواجه نشود.

این نظامی رژیم صهیونیستی در ادامه این سوال را مطرح می کند که آیا حزب الله مستقل است؟ و آیا این حزب سیستمی برای اعتبارات مستقل جهت اتخاذ تصمیمات دارد و یا اینکه وابسته به ایران است و بر اساس دستورات ایران عمل می کند؟ همچنین حزب الله چقدر به سوریه وابستگی دارد؟ تأثیرش براین کشور تا چه اندازه است؟

این سوال ها در سال 1991 میلادی یعنی زمانی که حزب الله در حال تبدیل شدن به مهمترین طرف در عرصه لبنان بود به خصوص پس از ترور سید عباس موسوی در سال 1992 میلادی نیز برای رژیم صهیونیستی مطرح بود.

گلبوع همچون دیگر سران و شخصیت های رژیم صهیونیستی بر این باور است که حزب الله سازمانی تروریستی است، وارد جنگ های کماندویی می شود و دارای قدرتی نظامی به اندازه قدرت های بزرگ است و از نظر تاکتیکی یک سازمانی مخوف در عرصه و میدان جنگ و صاحب نفوذ و حل شده در میان مردم لبنان به ویژه شیعیان آن است.

علاوه بر این گلبوع تاکید می کند که حزب الله دارای ساختار امنیتی با ارتباطات غیرعادی است، در عین حال که سازمان دینی و مذهبی است و همین نفوذ درون آن را دشوار کرده است.

وی می گوید: ما جهت تشخیص اهداف حزب الله مشکل داریم و درباره این مسأله که چه نوع اقدام نظامی منجر به شکست حزب الله می شود، مشکل همیشگی ارتش اسرائیل است و به همین دلیل برای ارائه اطلاعات به نیروها مشکل وجود دارد.

اما «شلومو شابیرا»، پورفسور صهیونیستی فعال در «مرکز بیگن – سادات» که حزب الله را متهم به انفجار سفارت آمریکا در بیروت در سال 1983 میلادی کرد، درباره حزب الله چنین می گوید: ما می دانیم که اطلاعات ابزارهایی برای حکومت ها هستند، اما طرف های تروریستی نیز اطلاعاتی را در سطوح تاکتیکی، عملیاتی و استراتژیکی جمع آوری می کنند. حزب الله می داند که اطلاعات قدرت را افزایش می دهد. از سال های نخست شکل گیری حزب الله، ما شاهد موفقیت های اطلاعاتی این حزب هستیم. عملیاتی که این حزب در سال 1983 علیه سفارت آمریکا انجام داد، از نظر اطلاعاتی حائز اهمیت بالایی بود. چراکه این عملیات را حزب الله با منابعی که در درون سفارت داشت، به اجرا گذاشت.

شابیرا در ادامه از از یگان ماموریت های خارجی حزب الله سخن گفت و آن را یکی از واحدهای ویژه این حزب نامید. او تأکید کرد: واحد فوق تنها شیعیان لبنانی را به خدمت نمی گیرد، بلکه از مسلمانان دارای تابعیت های مختلف استفاده می کند و نکته مهم این است که آنها دارای روش های آسان تری جهت رسیدن به اهداف و جمع آوری اطلاعات از اسرائیل دارند و همین موجب شده تا شناسایی آنها بسیار دشوار باشد، زیرا آنها با هویت های جعلی غربی همه جای دنیا تردد می کنند.

او می افزاید: حزب الله تعداد زیادی از مزدور داخل اسرائیل و حتی در درون ارتش و پلیس اسرائیل نیز نفوذ کرده است و از آنها صرفا جمع آوری اطلاعات در مرزهای شمالی اسرائیل و در مجاورت مرزهای جنوب لبنان را نمی خواهد، بلکه آنها در وهله اول باید اطلاعات استراتژیکی درباره اهدافی جمع آوری کنند که برای ایران نیز مهم است.

/ 0 نظر / 13 بازدید