هراس سلفی ها وحشی از گسترش تشیع در الجزایر

حمداش گفته تشیع به سرعت در حال انتشار بوده و یک نهاد ایرانی در نشر تشیع دراین کشور فعال است و ارتباطات محکمی با مردم این کشور برقرار کرده و جزوه ها، کتب و ... را در میان آنها منتشر و دراین راه هزینه می کند و آموزش های گوناگونی به آنها می دهد.
حمداش در ادامه سخنان خود باری دیگر به ادعای خود در مورد تبلیغ تشیع توسط این نهاد ایرانی تاکید می کند و با لحن توهین آمیزی می گوید : اولین کسانی که تشیع را به الجزائرآوردند استادان لبنانی و سوری بودند.
وی می افزاید: شیعیان امروز در الجزائر حق اظهار علنی عقیده خود در مساجد، جشن ها، کنفرانس ها، نشست ها و... را ندارند و مخفیانه عمل می کنند.
 در همین راستا"عبدالله طمین" کارشناس امور دینی و اوقاف الجزائر نیز درادامه سخنان حمداش گفت: دولت کنونی نسبت به نشر تشیع و مذاهب دیگر در این کشور بی تفاوت است. اما طمین تشیع را برای الجزائر خطرناک نمی داند زیرا به گفته وی تعداد آنها از 75 هزار نفر در این کشور تجاوز نمی کند در حالیکه اتباع مذاهب دیگر بالغ بر 30 میلیون نفر هستند.
چندی پیش در همین زمینه روزنامه مصری " المساء" نیز گزارشی را منتشر کرد که در آن آمده است: ایران تلاش های زیادی را برای گسترش تفکر شیعه و صدور انقلاب اسلامی به قاره آفریقا از طریق تحکیم و تقویت روابط خود با دولت های آفریقایی آغازکرده است.     
این روزنامه ادامه می دهد : اقدامات ایران به ثمر نشسته و تشیع در کشورهای غرب آفریقا بسرعت زیادی درحال گسترش است و شمار شیعیان در این منطقه به بیش از7 میلیون نفر رسیده است.
روزنامه مصر المساء به نقل از برخی منابع می افزاید:" محمد دار الحکمه "از روحانیون کشور گینه تاکید کرده است که روی آوردن مردم کشورهای غرب آفریقا به تشیع، گسترشی چشمگیرو روزافزون یافته است.
وی تاکید می کند:در زمان حاضر شمار شیعیان در غرب آفریقا به بیش از7 میلیون نفر رسیده است و در گینه انجمنی تحت عنوان " مجمع جوانان اهل بیت (ع)" تشکیل شده است.
"محمود عبدالله ابراهیم " از شیعیان جزایر کومور نیز تاکید کرده است که گرایش جوانان این کشور به تشیع افزایش چشمگیری یافته است.
به گزارش روزنامه مصری،"ایران بویژه در پنج سال گذشته حضور راهبردی ، اقتصادی و سرمایه گذاری خود را در آفریقا گسترش داده و از این طریق رقابتی جدی را با کشورهای عربی و رژیم اسراییل در گسترش نفوذ به کشورهای این قاره آغاز کرده است.
المساء می افزاید: قاره آفریقا از نظر آب و معادن الماس و اورانیوم ، منبعی قابل توجه به شمار می رود.
این روزنامه می نویسد: شرکت های ایرانی نه تنها در کشورهای شرق آفریقا بلکه در موزامبیک و زامبیا به فعالیت مشغولند و در این میان کشوری همچون سودان به عنوان دروازه نفوذ به قاره سیاه در نظرگرفته شده است.

/ 0 نظر / 20 بازدید