ادعای جدید اردوغان درباره اسد

وی در ادامه مدعی شد: بشار اسد با وعده های خاص خود درباره تحویل سلاح های شیمیایی تلاش می کند برای انجام کشتارهای جدید وقت کشی کند.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود در استانبول مدعی شد که بشار اسد تاکنون به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده است و وی برای ارتکاب جنایت های جدید وقت کشی می کند و تردید داریم از اینکه وی به تعهدات خود در قبال تحویل سلاح های شیمیایی پاینبد باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز روز گذشته اعلام کرد که پیشنهاد روسیه درباره نظارت بین المللی بر تسلیحات شیمیایی سوریه گامی مثبت است هر چند آنکارا از اینکه دمشق به چنین توافقی پایبند باشد، تردید دارد.

لوند گمرکچو گفت: موافقت دمشق با نظارت بین المللی بر تسلیحات شیمیایی آن یک فرصت دیپلماتیک را به بشار اسد می دهد اما در عین حال باید عاملان استفاده از سلاح های شیمیایی در 21 آگوست در حومه دمشق مجازات شوند.

وی همچنین اعلام کرد که استفاده از چنین سلاح هایی "جنایت ضد انسانی" محسوب می شود.

از سوی دیگر "عبدالله گل"، رئیس جمهور ترکیه نیز اعلام کرد که پیشنهاد روسیه یک "گام رو به جلوی مهم" است و این مساله نباید تنها یک تاکتیک سیاسی باشد بلکه باید عملی شود.

گفتنی است که بازرسان شیمیایی سازمان ملل اعلام کردند تاکنون به مدارکی دال بر استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی دست نیافته اند.

جلسه فوق العاده نمایندگان دائم اتحادیه عرب درباره پیشنهاد روسیه در خصوص نظارت بین المللی بر تسلیحات شیمیایی سازمان ملل نیز امروز برگزار شده است.

برخی منابع خبری اعلام کردند که عربستان سعودی با این طرح روسیه مخالفت کرد و به همین دلیل پیش نویس بیانیه این جلسه به تاخیر افتاده است

/ 0 نظر / 20 بازدید