یاداشتی از یکی از نیروهای حزب الله بیرجند
ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آذر ،۱۳٩۱   کلمات کلیدی: حزب الله
شاید این روزها بیش از هر زمان دیگر کشور و طیف های مختلف، نیازمند تحمل و مدارا هستند. برای این مهم نیازمند فهم عمیق و دیدی وسیع نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی جامعه هستیم.

کاوش پیرامون حاکمیت سیاسی و سیره ی اجتماعی حضرت امیر (ع) برای ما که پیرو مکتب ایشان هستیم،‌ بسیار مهم و حیاتی است و بعد مطابقت آن با رفتارهای امروز گروه های سیاسی، در برخورد با مخالفین و منتقدین و کسانی که از قدرت بهره ای نبرده اند.

حضرت علی(ع) در یک مقطع ۵ ساله مستقیما متولی حکومت بود و با جریان های اجتماعی سر و کار داشت و خواسته های آنان و چگونگی برآوردن آن دغدغه ی ایشان بود.

بی شک امام(ع) برای استقرار حاکمیت اسلام و اقتدار سیاسی آن کوشید، اما برای رسیدن به این هدف هرگز از مسیر عدالت و قوانین اسلام خارج نشد


عدالت و آزادی در مکتب علی اصلی است،‌ که به دیگر اصول سیاسی، فرهنگی، اجتماعی روح و جهت می دهد و سایر امور بر آن استوار می شود. میزان پایبندی به عدل در این نظام،‌ وقتی نمایان می شود که ارتباط و شیوه ی برخورد ایشان با دوستان، بستگان،‌ دشمنان و مخالفان بررسی شود و سپس با برخی رفتارهای امروز و برخورد با مخالفین سنجیده شود.

به راستی سینه ای مشروح و روحی بلندمرتبه لازم است، تا آدمی با دشمنان و مخالفانش به عدالت و انصاف برخورد کند. "اوصیک بالعدل علی الصدیق و العدو: برتو باد که با دوست و دشمن به عدل رفتار کنی"

در فرهنگ علوی که برگرفته از فرهنگ قرآنی است، همه ی مردم باید از حقوق انسانی برخوردار شوند، زیرا همه عیال و روزی خور پروردگارند و از نظر دین یا انسانیت با هم برابرند.

مخالفان سیاسی در حکومت علی حقوقی دارند، از جمله حق حیات و آزادی تن، حق کرامت انسانی، حق آزادی اندیشه، عقیده و حقوق و آزادی های سیاسی البته تا جایی که حکم به محاربه و فسادعقیده آنان داده نشود.

در باب کرامت انسانی ایشان در نامه ی ۵۳ نهج البلاغه اینگونه می فرمایند: " هرگز مباد که مردم را درنده ای خون آشام باشید و خوردنشان را غنیمت شمارید. چرا که مردم دو دسته اند، یا در دین برادران شمایند یا در آفرینش هم نوع شما. از راه می لغزند،‌ به آفت ها دچار می شوند و دانسته یا ندانسته به کارهایی دست می زنند، باید از گذشت و چشم پوشی چندان بهره مندشان کنید، که دوست دارید خدا از شما چشم پوشد و درگذرد"

حق آزادی عقیده و اندیشه: در اسلام آزادی اندیشه و عقیده از مهم ترین حقوق تمام شهروندان است. آیه شریفه ی " لا اکراه فی الدین" بر اصل مترقی آزادی اندیشه،‌ عقیده و دین دلالت دارد. مهمترین اثر پذیرش این اصل در یک نظام ارزشی،‌ ممنوعیت تفتیش عقاید و افکار است. هیچ کس را به دلیل داشتن فکر یا عقیده ای نمی توان تحت تعقیب قرار داد یا از حقوقش محروم ساخت.

امام ما حتی دفاع از حقوق مخالفان فکری خویش، حتی اقلیت های مذهبی ساکن و مسلمانان منحرف و دارای عقاید فاسد را بر خود و کارگزارانش واجب شمرد. در حکومت علی حتی اقلیت های دینی هیچ گاه به خاطر داشتن عقیده از حقی محروم نشدند و مورد بازخواست قرار نگرفتند. آزاد گزاردن خوارج که مردمی خشن،‌ کوته نظر، متحجر و دارای فساد عقیده بودند، نشان دهنده ی اوج آزادی خواهی علی(ع) بود. شهید مطهری درباره ی رفتار ایشان با خوارج می گوید" آن حضرت در منتها درجه ی دموکراسی رفتار کرد... زندانشان نکرد و حتی سهمیه آنان را از بیت المال قطع نکرد ... آن ها همه جا در اظهار عقیده آزاد بودند ..." جاذبه و دافعه ی علی ص ۱۵۳

حقوق و آزادی های سیاسی: نظام سیاسی ای که به رشد و پیشرفت و عدالت می اندیشد، خود را به مردم وابسته می داند و از حضور آنان در تمام عرصه ها بهره می گیرد و برای رسیدن به این هدف،‌ موجبات بسط آزادی های سیاسی و اجتماعی را فراهم می کند.

نظام سیاسی که علی(ع) رهبر آن بود و برای ما سرمشق است، آزادی را ارزش می شمرد و می کوشید همه ی گروه ها از آن بهره مند شوند و مردم را نیز به آن فرا می خواند. " یا ایها الناس،‌ ان آدم لم یلد عبدا و لاامة و ان الناس کلهم احرارا : هان ای مردم، پدر شما آدم،‌ مرد یا زن برده متولد نساخت و همه ی انسان ها آزادند"

امام با تلاش زیاد و برنامه ریزی شده، چنان بسترهای آزادی را فراهم نموده بود، که مخالفان در ابراز نظر کاملا آزاد بودند، تا حدی که با مخالفت یاران مواجه می شدند. بعد از پایان شورش بصره امام در مسجد کوفه خطبه خواند و متخلفان را با لطافت سرزنش کرد: "برخی از شما از کمک من دست کشیدند، من آنان را نکوهش می کنم . آن ها را ترک کنید و چیزهایی که نمی پسندند، به گوششان رسانید تا کسب رضایت کنند و یا آن گونه که امید داریم آنها را ببینیم"

برخی از یاران ناخشنود شدند. مالک بن حبیب یربوعی رئیس پلیس امام گفت: من این مقدار مجازات را برای آنان اندک می دانم. به خدا سوگند،‌اگر فرمان دهی، آنان را می کشم. امام ما با عبارت "سبحان الله" به او هشدار داد و گفت: " حبیب از حد خداوند تجاوز کردی".

صحبت امام با مالک سبب شد، متخلفان فضا را ببینند و علل تخلف خود را بیان کنند. امام در همان مجلس سوالات را پاسخ گفتند، به گونه ای که معترضان به حقانیت وی پی بردند.

آزادی احزاب و گروه های سیاسی: فضای آزاد حاکم بر حکومت علی سبب شد جریان های فکری و سیاسی شکل بگیرد. این گروه ها که بعدا هم دست به شمشیر بردند، به اندازه ی گروه های همسو و همراه امام از آزادی بهره می بردند.
آزادی بیان: بر اساس آموزه های اسلام،‌ بیان واقعیات آزاد است. اهمیت بیان واقعیت به اندازه ای است که آگاهان باید در جهت اطلاع رسانی گام بردارند. کسی که واقیات و حقایق را می داند و از قدت بیان نیز برخوردار است،‌ باید از سکوت بپرهیزد و در این موقعیت، خاموشی و محروم ساختن مردم از دریافت حقایق گناه است.

"به یقین کسانی که دلایل های آشکار و هدایت را که فرو فرستادیم، پس از آنکه آن ها را در کتاب روشن ساختیم، پنهان می سازند، خداوند آنان را لعنت می کند و لعنت کنندگان نیز آنان را لعنت می کنند" بقره

اگر آزادی عقیده بایسته و شایسته برقرار باشد، جامعه ای نمونه و سالم ساخته می شود و از این راه است که تمدن درخشان اسلامی شکل می گیرد. زیرا مردم و به ویژه صاحب نظران و کارشناسان کاستی ها را بیان می کنند و جامعه را در از بین بردن نقاط ضعف یاری می دهند.

امام در دوران فرمانروایی اش چنان فضایی را پدید آورد که حتی مردم را به بیان کاستی ها تشویق می کردند: "ولاتکفوا عن مقالة بحق:‌ از سخن حق دریغ نکنید"


 

درباره
علی موسوی

شهید سید مرتضی آوینى:شهادت زیباست،امامثل مرد پای بیرق انقلاب ایستادن از آنهم زیباترست.خون دادن برای خمینی زیباست،اماخون دل خوردن برای خامنه ای ازآنهم زیباترست/ (این وبلاگی است برای تمام امت حزب الله و به هیچ تشکلی وابسته نمی باشد)

مطالب پيشين
آرشيو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
ابر برچسب ها
حزب الله (٢٢۸)  ,  تروریسم (٢٠۱)  ,  امریکا (۱٩۳)  ,  سلفی گری (۱٥٦)  ,  اسرائیل (۱٤٩)  ,  شیعه (۱٤۳)  ,  اصلاح طلبان (۱۳٢)  ,  شهید (۸٤)  ,  سوریه (٤۸)  ,  خراسان جنوبی (۳٢)  ,  نفرت (٢٦)  ,  انگلیس (۱٩)  ,  خلیج فارس (۱٩)  ,  فرهنگی (۱٢)  ,  ایران (٩)  ,  اصولگرا (۸)  ,  احمق (۸)  ,  ظهور (٧)  ,  ترکیه (٦)  ,  امام خامنه ای (٦)  ,  وهابیت (۳)  ,  احمدی نژاد (۳)  ,  فلسطین (٢)  ,  هاشمی (٢)  ,  روحانی (٢)  ,  یمن (٢)  ,  کشتار حجاج (٢)  ,  تلگرام (۱)  ,  انصارالله (۱)  ,  عبدالملک الحوثی (۱)  ,  آیت الله خز علی (۱)  ,  سایت نظامی (۱)  ,  علی محقی (۱)  ,  روسیه + سوریه (۱)  ,  آل سعود-منا (۱)  ,  حجت الاسلام عمارلو (۱)  ,  تحصن+مجلس (۱)  ,  محکومیت+حمایت (۱)  ,  برجام کج (۱)  ,  منصوبان بیت (۱)  ,  سوال سیاسی + شرعی (۱)  ,  مادر عروس!!! (۱)  ,  دولت وام خور (۱)  ,  جعل خبر (۱)  ,  سعودی (۱)  ,  روز قدس (۱)  ,  رژه (۱)  ,  اژه ای (۱)  ,  جهادی (۱)  ,  قضاییه (۱)  ,  فرماندهان ارتش (۱)  ,  کفر نعمت (۱)  ,  انحرافی (۱)  ,  پارچین (۱)  ,  معاون فرهنگی (۱)  ,  بی شرف (۱)  ,  خط قرمز (۱)  ,  سیب زمینی (۱)  ,  آیت الله مکارم شیرازی (۱)  ,  مرعشی (۱)  ,  هاله نور (۱)  ,  توافق هسته ای (۱)  ,  زیبا کلام (۱)  ,  اخلاق سیاسی (۱)  ,  سازمان ملل (۱)  ,  تغییرات (۱)  ,  کانال (۱)  ,  تناقض (۱)  ,  اربعین (۱)  ,  سخنرانی (۱)  ,  بازدید (۱)  ,  جنگ (۱)  ,  ولایت (۱)  ,  سکوت (۱)  ,  آمریکا (۱)  ,  نماز (۱)  ,  سید حسن نصرالله (۱)  ,  لبنان (۱)  ,  حج (۱)  ,  ویزا (۱)  ,  جانبازان (۱)  ,  آل سعود (۱)  ,  شورای مرکزی (۱)  ,